Masz wrażenie, że czytasz ogłoszenie idealnie dla Ciebie, aż dochodzisz do wymagania kilkuletniego doświadczenia? Widziałeś oferty pracy, gdzie szukają studentów, którzy mają już 2 lata doświadczania w zawodzie? Jeżeli chcesz być atrakcyjnym pracownikiem już w momencie kończenia studiów to pamiętaj, że teoria zawsze idzie w parze z praktyką! Dla dobra Twojej kariery zawodowej już w trakcie nauki pomyśl o praktykach, stażach i wolontariacie.
Większość szkół, niezależnie od poziomu nauki i kierunku kształcenia, wymaga, aby ich uczniowie odbyli w trakcie edukacji obowiązkową praktykę zawodową. Zdarza się, że uczniowie traktują je jak zło konieczne i nie zastanawiają się, która instytucja jest najbardziej zbliżona do ich planów zawodowych, a co za tym idzie wybierają miejsce praktyk na chybił trafił. I to jest pierwszy błąd jaki możesz popełnić. Praktyki obowiązkowe to świetna okazja, aby wzbogacić swoje CV o realne doświadczenie zawodowe oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Co jest ważne w takich praktykach? Ucz się jak najwięcej, pytaj o wszystko i nie bój się wyzwań. Podczas praktyk zawsze masz przydzielonego opiekuna, który powinien Cię wprowadzić w tajniki pracy w danej firmie, wykorzystaj więc czas spędzony tam do maksimum. Kolejną ważna rada? Daj się zapamiętać z najlepszej strony, bo wiele firm szuka pracowników wśród swoich praktykantów.
Oprócz praktyk obowiązkowych uczelnie proponują swoim studentom praktyki indywidualne. Pracodawcę możesz znaleźć sam lub wybrać go z pośród firm współpracujących z uczelnią. Sam wiesz, że doświadczenia nigdy dosyć, a im bardziej bogate CV tym bardziej wyróżnisz się na tle kandydatów.
Pamiętaj, po odbytych praktykach zawsze poproś o referencje.
Zastanawiasz się czy umieszczać w swoim CV informacje o odbytym wolontariacie? Już dłużej nie musisz, bo odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak! Podczas wolontariatu zdobywasz nowe umiejętności i uczysz się nowych rzeczy, dlatego pochwal się tym w CV. Jeżeli w jakimś stowarzyszeniu, kole naukowym, organizacji studenckiej pełniłeś jakąś role to wpisz to w do swojego życiorysu razem z zakresem obowiązków i nazwą sprawowanej funkcji.
Pomiataj, jeżeli nie masz doświadczenia komercyjnego to wolontariat pokazuje jaką praktyczną wiedzę udało Ci się zdobyć.
O ile praktyki zawodowe i indywidualne są bezpłatne, to staż można już nazwać pracą w pełnym tego słowa znaczeniu, bo dostajesz za nią wynagrodzenie. Na stażu Twoim pierwszym zadaniem jest się uczyć i intensywnie wdrażać w działania firmy. Zaczniesz od zadań nieskomplikowanych, ale stopniowo zakres autonomii będzie większy. Dzięki odbyciu stażu możesz odpowiedzieć sobie na pytanie czy to jest stanowisko dla mnie, czy chce pracować w tej firmie, w takiej branży? Jeżeli nie, to wciąż masz czas na szukanie dalej. Podczas stażu identyfikujesz też swoje słabe i mocne strony i wiesz nad czym musisz pracować, żeby w swojej przyszłej pracy stać się specjalistą. Ważne jest to, że gdy się w danej firmie sprawdzisz, są bardzo duże szanse, że zostaniesz tam zatrudniony na dłużej.
Pamiętaj, staż to idealna okazja do poznania rynku pracy i sprawdzenia się w roli pracownika.
Z punktu widzenia pracodawcy zatrudnienie kogoś bez żadnego doświadczenia to ogromne ryzyko. Może się okazać, że odkryje się „perłę” albo zmarnuje czas i fundusze firmy. Dlatego każda Twoja potwierdzona umiejętność, doświadczenie czy praktyka jest na wagę złota i pozwala mieć pewność że inwestycja w Ciebie przyniesie oczekiwane efekty. Dlatego drodzy studenci, absolwenci, szukający pracy szukajcie okazji do nabycia doświadczenia już na studiach, poświęcajcie swój czas na praktyki i wolontariat, bo to inwestycja w siebie! Im więcej nauczycie się zanim traficie na rozmowę kwalifikacyjna tym szybciej Was na nią zaproszą.
Pamiętaj, im szybciej w Twoim CV pojawi się pierwsza praca tym lepiej to o Tobie świadczy.
Zdjęcie: http://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/grafikow-w-spotkaniu_1006143.htm