Pierwsza praca

Pierwsza praca, czyli jak zaplanować swoją przyszłość zawodową?

Masz wrażenie, że czytasz ogłoszenie idealnie dla Ciebie, aż dochodzisz do wymagania kilkuletniego doświadczenia? Widziałeś oferty pracy, gdzie szukają studentów, którzy mają już 2 lata doświadczania w zawodzie? Jeżeli chcesz być atrakcyjnym pracownikiem już w momencie kończenia studiów to pamiętaj, że teoria zawsze idzie w parze z praktyką! Dla dobra Twojej kariery zawodowej już w trakcie nauki pomyśl o praktykach, stażach i wolontariacie.

 

Praktyki – Pierwsze kroki na rynku pracy

Większość szkół, niezależnie od poziomu nauki i kierunku kształcenia, wymaga, aby ich uczniowie odbyli w trakcie edukacji obowiązkową praktykę zawodową. Zdarza się, że uczniowie traktują je jak zło konieczne i nie zastanawiają się, która instytucja jest najbardziej zbliżona do ich planów zawodowych, a co za tym idzie wybierają miejsce praktyk na chybił trafił. I to jest pierwszy błąd jaki możesz popełnić. Praktyki obowiązkowe to świetna okazja, aby wzbogacić swoje CV o realne doświadczenie zawodowe oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Co jest ważne w takich praktykach? Ucz się jak najwięcej, pytaj o wszystko i nie bój się wyzwań. Podczas praktyk zawsze masz przydzielonego opiekuna, który powinien Cię wprowadzić w tajniki pracy w danej firmie, wykorzystaj więc czas spędzony tam do maksimum. Kolejną ważna rada? Daj się zapamiętać z najlepszej strony, bo wiele firm szuka pracowników wśród swoich praktykantów.

Oprócz praktyk obowiązkowych uczelnie proponują swoim studentom praktyki indywidualne. Pracodawcę możesz znaleźć sam lub wybrać go z pośród firm współpracujących z uczelnią. Sam wiesz, że doświadczenia nigdy dosyć, a im bardziej bogate CV tym bardziej wyróżnisz się na tle kandydatów.

Pamiętaj, po odbytych praktykach zawsze poproś o referencje.

 

Wolontariat to też praca

Zastanawiasz się czy umieszczać w swoim CV informacje o odbytym wolontariacie? Już dłużej nie musisz, bo odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak! Podczas wolontariatu zdobywasz nowe umiejętności i uczysz się nowych rzeczy, dlatego pochwal się tym w CV. Jeżeli w jakimś stowarzyszeniu, kole naukowym, organizacji studenckiej pełniłeś jakąś role to wpisz to w do swojego życiorysu razem z zakresem obowiązków i nazwą sprawowanej funkcji.

Pomiataj, jeżeli nie masz doświadczenia komercyjnego to wolontariat pokazuje jaką praktyczną wiedzę udało Ci się zdobyć.

 

Staż – Twoja pierwsza wypłata

O ile praktyki zawodowe i indywidualne są bezpłatne, to staż można już nazwać pracą w pełnym tego słowa znaczeniu, bo dostajesz za nią wynagrodzenie. Na stażu Twoim pierwszym zadaniem jest się uczyć i intensywnie wdrażać w działania firmy. Zaczniesz od zadań nieskomplikowanych, ale stopniowo zakres autonomii będzie większy. Dzięki odbyciu stażu możesz odpowiedzieć sobie na pytanie czy to jest stanowisko dla mnie, czy chce pracować w tej firmie, w takiej branży? Jeżeli nie, to wciąż masz czas na szukanie dalej. Podczas stażu identyfikujesz też swoje słabe i mocne strony i wiesz nad czym musisz pracować, żeby w swojej przyszłej pracy stać się specjalistą. Ważne jest to, że gdy się w danej firmie sprawdzisz, są bardzo duże szanse, że zostaniesz tam zatrudniony na dłużej.

Pamiętaj, staż to idealna okazja do poznania rynku pracy i sprawdzenia się w roli pracownika.

 

Studia, praca, kariera…

Z punktu widzenia pracodawcy zatrudnienie kogoś bez żadnego doświadczenia to ogromne ryzyko. Może się okazać, że odkryje się „perłę” albo zmarnuje czas i fundusze firmy. Dlatego każda Twoja potwierdzona umiejętność, doświadczenie czy praktyka jest na wagę złota i pozwala mieć pewność że inwestycja w Ciebie przyniesie oczekiwane efekty. Dlatego drodzy studenci, absolwenci, szukający pracy szukajcie okazji do nabycia doświadczenia już na studiach, poświęcajcie swój czas na praktyki i wolontariat, bo to inwestycja w siebie! Im więcej nauczycie się zanim traficie na rozmowę kwalifikacyjna tym szybciej Was na nią zaproszą.

Pamiętaj, im szybciej w Twoim CV pojawi się pierwsza praca tym lepiej to o Tobie świadczy.

 

 

Zdjęcie: http://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/grafikow-w-spotkaniu_1006143.htm