Administrator Systemów

Najlepsze życzenia dla każdego SysAdmina!

Dziś ostatni piątek lipca, czyli tradycyjnie już święto wszystkich Administratorów Systemów. W tym dniu postanowiliśmy podziękować wszystkim Adminom, Informatykom, Administratorom Baz Danych, Administratorom Sieci i Specjalistom IT za ich codzienną pracę i niecodzienne zdolności.

Kim jest Administrator Systemów?

To zakulisowy bohater sukcesu Twojej firmy. W swojej pracy Administrator systemów zajmuje się głównie nadzorowaniem systemów oczywiście. W praktyce jednak jest to bardziej skomplikowane niż można byłoby się spodziewać. Administrator zarządza kontami i uprawnieniami użytkowników, czyli to on decyduje komu i co wolno. Dba również o bezpieczeństwo systemu i zawartych w nim danych, i nie chodzi tu tylko o usuwanie wirusów. Co więcej instaluje i aktualizuje oprogramowanie, znajduje błędy i nieprawidłowości, a później je naturalnie eliminuje. Jednym słowem sprawia, że nie musisz martwić się o to, czy jak o 3 w nocy system padnie, to Ty wciąż będziesz miał do czego wracać.

Dlaczego jego praca jest taka ważna?

Właśnie dlatego, że zakłócenie pracy systemu komputerowego może w skrajnych przypadkach pociągnąć za sobą ogromne straty finansowe i wizerunkowe. Ponadto wiedza SysAdmina nie ogranicza się tylko do tego jak naprawić problem z niedziałająca drukarką, musi on posiadać wiedzę o całym przedsiębiorstwie i współpracować z innymi działami. Dlatego w tej pracy ważne są nie tylko umiejętności techniczne, ale i logiczne myślenie czy świadomość procesów i celów biznesowych.

Z okazji Waszego święta życzymy Wam więc:

1. jak najmniej problemów i kernel paniców

2. długiego uptime

3. żeby kabel sieciowy był zawsze podłączony

4. każdy backup był skuteczny…

5. …i żaden dysk nie padł

A dla wszystkich użytkowników – pamiętajcie, zanim poprosisz swojego administratora systemów o pomoc najpierw wyłącz i włącz komputer ?