Wokół pracy w branży IT i nowych technologii urosło wiele stereotypów. Jedni zazdroszczą programistom wynagrodzenia i przebierania w ofertach pracy inni wytykają nudną pracę w przy komputerze. Jak naprawdę wygląda dzisiaj praca programisty?
MIT – to nie prawda, że każdy programista to człowiek zamknięty w sobie i żyjący w świecie kodów i programów. Analityczny umysł to oczywiście zaleta dobrego programisty, ale powtarzanie stereotypów o mężczyznach w koszulach w kratę to żart, który przestał bawić. W rzeczywistości programiści są różni, tak jak różni są pracownicy wszystkich innych branży, możemy spotkać małomównych zadaniowców i rozgadane dusze towarzystwa, bo to nie zależy od branży, tylko od człowieka.
MIT – w branży IT oczywiście zarabia się dużo, a jeżeli jest się dobrym specjalistą nawet bardzo dużo, ale jak wszędzie trzeba do tego dojść ciężką pracą i nauką. Absolwenci uniwersytetów stawiający pierwsze kroki na rynku pracy zarabiają podobnie do ich rówieśników w innych branżach. Natomiast prawdą jest, że w branży IT z każdym przepracowanym rokiem wartość programisty rośnie, rosną też jego zarobki, a w sytuacji, kiedy brakuje zdolnych i doświadczonych programistów Java, PHP’owców czy architektów oprogramowania, pracodawcy często przekonują do pracy u siebie właśnie wyższymi zarobkami.
MIT – to kolejny mit na temat programistów, który krąży w świecie. To prawda, że większość specjalistów ds. IT to mężczyźni, ale nie dlatego, że kobiety nie nadają się do programowania! Są kobiety, które świetnie odnajdują się zarówno w programowani, projektowaniu jak i na stanowiskach kierowniczych. Ponadto w szkołach wyższych pojawia się coraz więcej Pań, które wybierają kierunki związane z informatyką i telekomunikacją.
MIT – nie wszyscy programiści mają wykształcenie wyższe, a co dopiero informatyczne. Oczywiście studia dobrze przygotowują do przyszłej pracy i wyposażają w niezbędną wiedze, ale przy odrobinie samozaparcia można ją zdobyć również samodzielnie. Dlatego mimo niezaprzeczalnej wartości studiowania, wykształcenie informatyczne nie jest niezbędne w pracy programisty, świadczą o tym takie nazwiska jak Steve Jobs czy Mark Zuckerberg. W IT najważniejsza jest wiedza praktyczna.
FAKT – to prawda, że branża IT i nowe technologie bardzo szybko się zmieniają i programiści szkolą się praktycznie całe życie, ale w jakiej branży się nie aktualizuje swojej wiedzy? Obecnie, aby być wartościowym pracownikiem trzeba inwestować w siebie i zdobywać nowa wiedzę i umiejętności, nie są z tego zwolnieni również programiści. W IT po prostu wszystko zmienia się szybciej, więc przystosowywać się do zmian trzeba częściej, a czym więcej się umie, tym łatwiej to zrobić.
Jak widać większość obiegowych opinii o branży IT to stereotypy powtarzane przez osoby, które nie znają tematu. Są rzeczy, które częściowo są prawdą, ale powtarzane wiele razy zaczęły zmieniać swój sens i powielają nieprawdziwe informacje. Mam nadzieję, że udało nam się obalić chociaż niektóre z fałszywych opinii na temat programistów, programowania i branży IT.