Rekruter IT

Dzień pracy Rekrutera w Biurze Doradztwa Personalnego

Zawód: Rekruter

Branża: IT

Główne zadanie: Rekrutacja programistów

Cel: Zrozumieć potrzebę pracodawcy i znaleźć najlepszego pracownika

 

Poniedziałek – początek tygodnia. Pani Ilona, Manager działu rekrutacji w Tigura, przychodzi z samego rana do pracy, uśmiechnięta i z głową pełną pomysłów na pozyskanie świetnych pracowników dla swoich Klientów.

Pierwsze na liście priorytetów Pani Ilony jest ustalenie planu na najbliższy dzień i listy „To Do” do końca tygodnia. Jest kilka pilnych rekrutacji, w których Klienci najpóźniej do piątku muszą dostać pierwsze kandydatury pracowników spełniających ich wymagania. Jednym z ciekawszych projektów jest znalezienie Senior Java Developera dla międzynarodowej firmy, która duży nacisk kładzie na szeroko rozwinięte umiejętności techniczne, bardzo dobry poziom języka angielskiego i gotowość do krótkich wyjazdów służbowych do głównej siedziby firmy, przynajmniej kilka razy w roku. Na szczęście rekrutacja prowadzona jest we Wrocławiu, gdzie rynek programistów Java jest bardzo silny i na pewno właściwy człowiek w końcu się znajdzie.

W poprzednim tygodniu dostaliśmy kolejne zlecenia dla naszego długoletniego Klienta, to nasz priorytet, aby do czwartku umówić Go z potencjalnymi Kandydatami na spotkanie. Po kilku dniach poszukiwań Pani Ilona ma na szczęście kilku chętnych na stanowisko Programisty PHP, więc pozostało umówić się z nimi na telefoniczną rozmowę, zidentyfikować słabe i mocne strony, poznać oczekiwania Kandydata i zapoznać Go z tym co oferuje Klient. Jutro powinno się udać podsumować tę kwestię.

Do ważnych zadań należy również solidne przygotowanie się do rozmowy z każdym Kandydatem. Zapoznanie się z jego CV, sprawdzenie profili Kandydata na branżowych portali oraz jeśli to możliwe przyjrzenie się  projektom, jakie do tej pory zrealizował, bo jednym z największych błędów rekrutera jest pytać o to co jasno zostało wytłumaczone w dokumentach aplikacyjnych. Praca programisty to dla wielu „czarna magia”, ale Pani Ilona ma za sobą duże doświadczenie w branży IT i jest ekspertem w swoim fachu.

Nie ma jeszcze południa, a Pani Ilona ma już umówione 3 rozmowy kwalifikacyjne i przygotowane dokładne wytyczne do przeprowadzenia każdej z nich. Jeden z Kandydatów bardzo często aktualizuje konto na znanym portalu branżowym. Z jego projektów wynika, że udało się znaleźć bardzo kreatywnego potencjalnego pracownika dla niewielkiej firmy o zdecydowanie niekorporacyjnych zasadach. Takiemu indywidualiście powinno być dobrze w miejscu, gdzie będzie mógł realizować swoje, czasami szalone, ale bardzo zaawansowane technicznie pomysły.

Po południu jedna z rozmów kwalifikacyjnych za Panią Manager. Poszło nadzwyczaj dobrze, Kandydatka wykazała się nie tylko doskonałą wiedza techniczną, ale bardzo sumiennym i kreatywnym podejściem do zadań, jej rekomendacja to będzie czysta przyjemność. Rekrutacja programistów to zadanie trudne i wymagające, ale znalezienie specjalisty dla swojego Klienta i usatysfakcjonowanie obu stron wynagradza Pani Ilonie nakład poniesionej pracy.

Zanim dzień się skończy trzeba jeszcze porozmawiać z pracownikami o postępach w ich projektach i ustalić najbardziej realny plan zakończenia rekrutacji. Poznań, Wrocław, Zielona Góra to obecnie miasta z największym zapotrzebowaniem na specjalistów IT. Na szczęście sytuacja opanowana, nigdzie się nie pali, wszystko idzie zgodnie z planem.

Godzinę przed końcem poniedziałkowego dnia pracy dzwoni Klient i zaczyna od „szukam programisty…”. Po 15 min rozmowy już wiadomo, że to będzie wyzwanie, bo trzeba znaleźć prawdziwego magika w swoim fachu, a takich specjalistów jest na rynku bardzo mało, ale właśnie dlatego to idealne zadanie dla agencji rekrutacyjnej. Pani Ilona lubi wyzwania, bo sprawiają, że jej praca jest ciekawa i codziennie inna.

Pani Manager wychodzi z biura, ale to nie koniec jaj pracy na dzisiaj, ma jeszcze 2 rozmowy późnym popołudniem, bo tylko wtedy dostępni są Kandydaci, którzy są zainteresowani pracą Front-end Dewelopera, ale o tym już następnym razem…