Agencja rekrutacyjna

Czy potrzebujesz agencji rekrutacyjnej?

Jeżeli na któreś z poniższych pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco, to potrzebujesz.

1. Czy nie wiesz, gdzie szukać profilowych kandydatów?

Może się to zdarzyć z wielu przyczyn: rekrutujesz na nowe dla siebie stanowiska, nie masz doświadczenia w tej konkretnej branży, pozycja, na którą rekrutujesz, to bardzo wąski specjalistyczny zakres zadań oraz wiele innych powodów. Jeżeli masz opis stanowiska i wiesz kogo chcesz znaleźć, ale zupełnie nie wiesz, gdzie najlepiej zacząć poszukiwania odpowiednich kandydatów, pomyśl o współpracy z agencją rekrutacyjną. Firmy rekrutacyjne współpracują z organizacjami o przeróżnych profilach i potrzebach. Najbardziej wartościowe kontakty gromadzą zwykle te agencje, które zdecydowały się specjalizować w wybranych obszarach runku pracy. Rekruterzy i konsultanci w tych firmach mogą w 100% skupić się na poszerzaniu swojej sieci kontaktów oraz bazy CV o wartościowe i profilowe osoby z danej branży. Z tego powodu, bardzo prawdopodobne jest, że w agencji rekrutacyjnej już mierzyli się z rekrutacją podobnego specjalisty, a jak mówi przysłowie: nie wywarza się otwartych drzwi 😉

2. Czy na Twoje ogłoszenia o pracę nie spływają CV?

Publikowanie ogłoszeń o pracę to pasywny sposób rekrutacji, który nie zawsze wystarcza do obsadzenia stanowiska, na jakie szukamy pracownika. Czym bardziej specjalistyczna rola i branża z największym niedoborem wyspecjalizowanych kandydatów, tym trudniej będzie nam zakończyć rekrutacje kandydatem z ogłoszenia. Powód? Najlepsi kandydaci nie szukają pracy, to praca szuka ich. Jeżeli zależy Ci na prawdziwych perłach, bardziej niż pewne jest to, że będziesz musiał zaprzyjaźnić się z headhuntingiem i direct search’em. Czy jest to pracochłonne – tak, czy wymaga dużo czasu i cierpliwości – jak najbardziej. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na poświęcenie dużej ilości czasu na takie działania, sprawdź co zaproponuje Ci agencja rekrutacyjna. W wachlarzu metod rekrutacyjnych firm headhunterskich kładzie się nacisk na aktywne poszukiwanie kandydata i docieranie do specjalistów, którzy nie rozważają jeszcze nowej pracy.

3. Czy nie masz czasu na selekcje kandydatów?

Nie tylko brak kandydatów to powód do myślenia o zaangażowaniu agencji w działania rekrutacyjne. Pomoc zewnętrzna przydaje się również, kiedy brak Ci czasu na analizę i selekcję dostępnych kandydatów. Jeżeli borykasz się z problemem, kiedy na Twoje ogłoszenia aplikuje bardzo duża liczba osób, które okazują się nieprofilowe dopiero na etapach rozmów, oddaj ten etap procesu na zewnątrz. Rekruterzy agencji wezmą na siebie odpowiedzialność za wyłuskanie kandydatów creme de la creme, tak abyś Ty na ostatniej prostej mógł wybierać spośród na przykład 5 najlepszych.

4. Czy potrzebujesz szybko obsadzić wiele wakatów?

Fluktuacja pracowników to coś normalnego. W dzisiejszych czasach wiele firm znajduje się w stanie permanentnej rekrutacji, kiedy jedni pracownicy przychodzą, a inni odchodzą z firmy. Zdarzają się jednak takie sytuacje jak na przykład otwarcie nowego oddziału, kiedy w szybkim czasie potrzeba zrekrutować wielu specjalistów, często z różnych obszarów. W takim wypadku część stanowisk, zwłaszcza tych bardziej pracochłonnych i skomplikowanych można oddać na zewnątrz samemu skupiając się na wielu innych obszarach, które zwykle należy zagospodarować w momencie otwierania nowego oddziału.

5. Czy nie wiesz dokładnie kogo potrzebujesz w firmie?

Znamy sytuacje, w których zgłaszali się do nas przedsiębiorcy opowiadający jakie procesy w firmie są do zagospodarowania, ale zupełnie nie wiedzieli, jak to przełożyć na konkretne role w organizacji. Jeżeli to też Twój problem skorzystaj z doświadczenia i know-how agencji rekrutacyjnej. Konsultanci firmy zewnętrznej nie tylko odnajdą najlepszych specjalistów, zmotywują ich do rozważenia Twojej oferty, czy dokonają selekcji, ale także doradzą Ci jak Twoje potrzeby przełożyć na stanowiska. Ilu specjalistów i jakich obszarów najlepiej zatrudnić tak, aby wszystkie wymagane procesy w firmie były zaopiekowane.