Jakie książki powinny znaleźć się w biblioteczce dobrego rekrutera? Z pewnością wiele, zarówno tych, które traktują o samym procesie zatrudniania, o metodach sourcingu, komunikacji wewnętrznej i wszystkich tych obszarach, które pomagają stać się specjalistą w branży HR. Dzisiaj chcemy zaprezentować subiektywną listę książek, które naszym zdaniem przypadną do gustu oraz rozwiną umiejętności każdego rekrutera. Są to zarówno pozycje, które sami przeczytaliśmy z zapartym tchem i często do nich wracamy, jak i te polecane nam przez koleżanki i kolegów z branży tytuły, które oczekują na naszej liście „to-read”.
Jedna z najnowszych publikacji z naszej branży polecana sobie gorąco przez kolejnych czytelników. My także przyłączamy się do poleceń. Ta książka będzie dobra zarówno dla nowych w branży, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w działach HR lub firmach rekrutacyjnych, jak i HR’owych wyjadaczy, którzy chcą poszerzać horyzonty i odświeżyć swoje spojrzenie na wyszukiwanie i rekrutowanie najlepszych specjalistów. Sama książka składa się z dwóch części. W pierwszej z nich znajdziemy wskazówki i dobre przykłady dotyczące metod i technik poszukiwania i pozyskiwania kandydatów do pracy. Nie będą to tylko teoretyczne rozważania na temat dostępnych na rynku narzędzi, ale realne pomysły np. na pozyskiwanie danych kontaktowych potencjalnych pracowników. Druga część książki to już szczegółowo opisany proces rekrutacji. Poruszane są tu tematy marketingu rekrutacyjnego, cold mailingu oraz utrzymania zaangażowania kandydatów. Zawarte w książce przykłady mają inspirować do własnych innowacyjnych pomysłów na nowe sposoby rekrutacji. Jan Tegze, autor tego niemalże 500 stronicowego poradnika dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem, z którego mogą czerpać zwłaszcza Ci mniej doświadczeni HR’owcy.
Ten polski poradnik na temat rekrutacji stworzony przez Piotra Prokopowicza to jedna z obowiązkowych lektur każdego rekrutera. Autor na podstawie najnowszych międzynarodowych badań z dziedziny HR prowadzi czytelnika przez najważniejsze elementy procesu rekrutacji i selekcji. Największym atutem tej książki są praktyczne opisy sposobów zwiększenia skuteczności rekrutacji przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów. Opisy uzupełniają przykłady narzędzi oraz pytań i testów selekcyjnych. Książka, chociaż oparta na solidnych naukowych fundamentach napisana jest przystępnym językiem, który zrozumie nawet laik rekrutacji. Poruszane zagadnienia opisane są kompleksowo i z humorem, co przyciąga do tego poradnika rzesze czytelników.
Tym razem coś specjalnie dla osób prowadzących rekrutacje w trudnej branż IT. Książka napisana przez Obi Ogbanufe i wydana w 2010 roku przez ostatnie 8 lat niewiele straciła na aktualności. Będzie to bardzo dobry wybór dla wszystkich, którzy swoją przygodę z IT dopiero rozpoczynają. W łatwy i zrozumiały sposób wytłumaczone są w książce podstawowe pojęcia z zakresu programowania, branżowe słownictwo z obszaru baz danych czy systemów operacyjnych. Jednak sam opis to nie wszystko, w tym poradniku znajdziemy też wskazówki, jak rozmawiać z programistą tak, aby być dla niego partnerem do rozmowy, o co pytać kandydatów na rozmowach rekrutacyjnych, jak rozpoznać, że koloryzują i wiele wiele więcej. Po tej lekturze każdy rekruter z pewnością będzie czuł się pewniej podczas rozmów z przedstawicielami świata IT, a prowadzone rekrutacje będą szybsze i bardziej efektywne. Tę książkę z czystym sumieniem polecamy wszystkim rekruterom IT.
Ta książka to alternatywa dla pozycji opisane poniżej. Jeżeli poprzedni opis Cię nie przekonał, ale chcesz być rekruterem IT to ten poradnik jest dla Ciebie. Główną umiejętnością, jaką powinieneś posiąść po lekturze tej książki to rozumienie technicznej mowy programistów oraz łatwość w rozmowie z nimi. W książce znalazły się również dobrze zdefiniowane i wytłumaczone pojęcia, których poznanie buduje swobodę wypowiedzi w rozmowach z tzw. „światem technicznym”. Graficznym urozmaiceniem będą ciekawe zdjęcia i diagramy wplecione w merytoryczną treść. Tym, co z pewnością docenią osoby rozpoczynające przygodę z rekrutacją w branży IT, będzie prosty język książki i łatwość przyswajania zawartej w niej wiedzy.
Ostatnią pozycją jaką chcemy dziś polecić to książka nie tylko o rekrutowaniu. Jeżeli pozycja książki w rankingu poczytności jest czymś co przekonuje Cię do zajrzenia do środka, to wiedz, że ta pozycja podbiła wszystkie listy bestsellerów w Stanach Zjednoczonych. Rozważania zawarte w książce oparte są na zakrojonym na szeroką skalę materiale empirycznym, który zebrali autorzy prowadząc badania w organizacji Gallupa. O czym jest ta książka? O tym, że elastyczność w odniesieniu do ludzi i sytuacji, a przez to łamanie utartych zasad i wychodzenie z udeptanych ścieżek to klucz, który łączy wszystkich odnoszących sukcesy managerów. Dlaczego to książka dla rekruterów? Ponieważ zawiera ona podstawową i fundamentalną wiedzę o tym jak pozyskać najbardziej zaangażowanych pracowników oraz stworzyć z nich zgrany i współpracujący zespół. Ponadto pokazuje na przykładach prawdziwą rolę managera wraz z jego głównymi zadaniami. Zawiera też ankietę Gallupa tzw. G12, która monitoruje zaangażowanie oraz nastrój. Będzie to dobra pozycja dla wszystkich managerów i dyrektorów HR, ale nie tylko, każdy rekruter znajdzie w niej sporo nowej wiedzy dla siebie.
To tylko pięć pozycji z naszej pokaźnej biblioteczki rekrutera. Mamy nadzieje sukcesywnie dzielić się z Wami naszymi kolejnymi inspiracjami czytelniczymi. A co Wy czytacie, aby rozwijać się jako rekruterzy?