Marka Pracodawcy 1

Marka Pracodawcy – skuteczna broń w walce o nowe talenty!

Budowanie marki osobistej w mediach społecznościowych to temat od dawna podkreślany przez rekruterów oceniających aplikację kandydatów. Walka o pracę uświadomiła kandydatom, że ich wizerunek w przestrzeni prywatnej rzutuje na to, jak zostaną odebrani przez potencjalnych pracodawców.

Jednak dzisiaj, zwłaszcza w branżach, które odczuły skutki rynku pracownika i rywalizacji o najlepszych kandydatów, mówi się coraz głośniej o Employer Brandingu, marce pracodawcy i kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Miejscem, gdzie najwięcej się dzieje w tym temacie, są oczywiście social media.

Employer Branding a skuteczna rekrutacja

Czasy rekrutacji polegającej na wrzuceniu ogłoszenia na jeden z popularnych portali ogłoszeniowych i selekcja nadesłanych aplikacji wiele branż ma już za sobą. Dotarcie do wartościowych kandydatów to dziś o wiele więcej wysiłku i coraz częściej kreatywności. Nie dziwi więc fakt, że rekrutacja z portali ogłoszeniowych przeniosła się na LinkedIn czy Facebook. Wyszukując kandydatów na popularnych platformach społecznościowych pozyskujemy najlepszych pracowników, tak jak handlowcy pozyskują Klientów. Trudno jednak „sprzedać” markę pracodawcy, który nie dba o wizerunek firmy w Internecie. Coraz częściej kandydaci zanim umówią się na rozmowę kwalifikacyjną dokładnie sprawdzają kanały komunikacyjne firmy, opinie o niej, a nawet pracowników już w firmie pracujących. Dlatego myśląc o skutecznej rekrutacji nie można zapominać, że nieodłącznym elementem tego procesu jest pokazanie atmosfery i kultury firmy na zewnątrz.

Rekrutacja z agencją a wizerunek firmy

Niezależnie od tego, czy rekrutacja prowadzona jest przez wewnętrzny HR, samego pracodawcę czy wykwalifikowaną agencję rekrutacyjną, kandydat i tak na końcu zatrudniany jest w firmie docelowej. W trakcie procesu rekrutacyjnego to właśnie wizerunek przyszłego pracodawcy interesuje go najbardziej. Nieprawdą jest to, że powierzając swoje procesy rekrutacyjne na zewnątrz możemy nie przejmować się EB czy social media, bo płacimy za to, aby dostać wartościowych kandydatów. Kształtowanie wizerunku to, w dobie nowych technologii i powszechnego dostępu do informacji, pozycja obowiązkowa dla właścicieli firm. Jak sprawić, aby klienci, kandydaci i konkurencja zobaczyli to co my wiemy.

  1. Po pierwsze liczy się autentyczność i oryginalność. Rzeczywistość musi być spójna z naszym przekazem, bo raz utracone zaufanie bardzo długo się odbudowuje. W budowaniu marki pracodawcy nie chodzi o piękne słowa czy obrazy. Chodzi o to, żeby pokazać, jak jest naprawdę. Jeżeli praca wymaga obecności w biurze od 8-16 i nie ma szans tego zmienić, bo np. zależy to od naszych Klientów, to nie mówmy, że oferujemy elastyczny czas pracy, tylko dlatego, że to teraz modne. Kolejna sprawa, bądźmy oryginalni, zaskoczymy tym kandydatów, którzy nie będą czytać po raz N-ty o „atrakcyjnym wynagrodzeniu” czy „stabilnym zatrudnieniu”. Lepiej podać konkretne przykłady, widełki wynagrodzenia, informacje od czego uzależniona jest premia, czy autentyczne wypowiedzi obecnych pracowników o tym, jak się im u Was pracuje.
  2. Konkrety! W dzisiejszych czasach, chcemy jak najszybciej docierać do wartościowych treści, nie przebijając się przez długie i utarte teksty. Czasem lepiej umieścić na naszym fanpage zdjęcie uśmiechniętych pracowników ze wspólnego wyjścia razem, niż rozpisywać się o tym jaka „przyjazna atmosfera” panuje w firmie.
  3. Tu dochodzimy do kolejnej kwestii. Jakość treści graficznych publikowanych w naszych social media to często klucz do sukcesu. Zapomnijmy o stockach, publikujmy zdjęcia ludzi, którzy autentycznie u nas pracują. Chwalmy się nie tylko tym jaką wartościową pracę dla nas wykonują, ale też dzielmy ich pasje czy zainteresowania. To pokaże, że liczy się dla Nas balans życia zawodowego i prywatnego. A pracownik to nie tylko trybik w dobrze naoliwionej maszynie, ale indywidualny i unikatowy członek zespołu, bez którego wiedzy i zaangażowania nie byłby nas w miejscu, w którym jesteśmy.
  4. Wykorzystajmy możliwość płatnego promowania naszej marki w Internecie. Reklama na Facebooku, czy w przeglądarkach to świetny sposób, aby z naszymi jakościowo dobrymi treściami dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Dajmy się poznać, aby dać się polubić!

Coraz częściej do naszych firm rekrutujemy przedstawicieli pokolenia Y i Z. Ci ludzie urodzili się i dorastali w dobie Internetu, mobilnych urządzeń i social media. Nie wybaczają oni nieobecności w sieci i słabego contentu, bo to tam w głównej mierze szukają informacji. Dlatego dostosujmy przekaz do odbiorców i dajmy naszym przyszłym pracownikom to czego chcą – informacji o tym jak naprawdę będzie wyglądała praca w naszej firmie.

 

Leave us a comment

logged inYou must be to post a comment.