Jak wybrać najlepszego kandydata

60 min, aby podjąć decyzję – jak wybrać najlepszego kandydata?

Procesy rekrutacyjne potrafią być trudną i skomplikowaną grą, w której często karty na stół wykłada się bardzo ostrożnie i dyplomatycznie. Widzieliśmy też takie, które przypominają rosyjską ruletkę. Jak nie mając doświadczenia dokonać najlepszego wyboru? Kiedy jako pracodawca rekrutujesz w branży, gdzie możesz wybierać wśród kandydatów ważne jest poprowadzenie rozmowy tak, aby dowiedzieć się jak najwięcej i dokonać najlepszego wyboru. Nasi rekruterzy podpowiadają o czym warto pamiętać przygotowując i prowadząc rozmowę rekrutacyjną.

1. Rozmowa rekrutacyjna to dialog

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to nie jednostronne przepytywanie kandydata, ale okazja do tego, aby sprawdzić czy kandydat i firma do siebie pasują – trochę jak na randce ;P Dlatego ważne jest, to czy kandydat zadaje na niej pytania, a jeżeli tak to o co pyta. Odpowiednie pytania ze strony kandydata pokazują, że przygotował się on do rozmowy, zrobił research na temat firmy oraz zaangażował na tyle, że chce dopytać o szczegóły. Zdarza się też, że przez to jakie pytania zadaje kandydat możemy ocenić, że nie wpasuje się w kulturę organizacyjną firmy.

2. Motywacja do zmiany pracy

Jest to jeden z podstawowych obszarów jaki my jako agencja rekrutacyjna badamy podczas rozmów rekrutacyjnych, więc jeżeli czytasz to jako kandydat uczestniczący w naszych procesach – na pewno spodziewaj się takiego pytania. Powód rozstania z poprzednim pracodawcą, albo chęci zmiany obecnego, to bardzo ważny czynnik wpływający na decyzję o zatrudnieniu kandydata. Wszyscy pewnie znają powiedzenie, że pracownicy przychodzą do firmy, ale odchodzą od szefa. Z drugiej strony wypowiadanie się bardzo niepochlebnie o obecnych przełożonych i upatrywanie rozstania z organizacją tylko w tym obszarze, może nie wróżyć najlepiej. Oczywiście są firmy, które zasługują za złe opinie jakie o nich krążą, ale z naszego doświadczenia wynika, że często prawda leży gdzieś pośrodku i po dogłębnej rozmowie z kandydatem dochodzimy do prawdziwych powodów odejścia z firmy.

Pytanie o motywacje jest niezwykle istotne także w sytuacji, gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z tzw. „skoczkiem” – czyli pracownikiem, który w żadnej firmie nie zagrzał miejsca na dłużej. W przypadku zawodów, które opierają się na projektach, nie musi to dziwić. Jeżeli jednak widzimy, że kandydat w ciągu ostatnich 5 lat miał 12 pracodawców z pewnością powinno nas to zaalarmować, natomiast dobrze jest dać kandydatowi okazję, aby umotywował taki przebieg kariery.

3. Przeciwieństwa się przyciągają

Wiemy bardzo dobrze, jak ważne jest to, aby nowi pracownicy wpasowali się w kulturę organizacyjną firmy. Jednak tworzenie zespołu tylko i wyłączeniu z osób, które są do siebie podobne, to pułapka. Jako ludzie mamy tę naturalną cechę, że bardziej podobają nam się osoby podobne do nas – i nie mówimy tu o kwestiach wizualnych, a osobowościowych. Żeby jednak zespół mógł działać efektywnie dobrze jest, aby składał się on z takich jednostek, które będą umiały ze sobą współpracować, ale jednak będą się od siebie różnić. Pobudza to kreatywność i wychodzenie ze strefy komfortu oraz pokazuje inny punkt widzenia. Pomaga to też uniknąć zamknięcia się w bańce, kiedy wydaje nam się, że rozwiązanie, które proponujemy spodoba się wszystkim odbiorcom, zakładając z góry, że wszyscy mają takie same potrzeby jak nasz homogeniczny zespół.

Obraz zawierający osoba, siedzi, drewniane, stół

Opis wygenerowany automatycznie

4. Nieoceniona rola hiring managerów

Jeżeli rekrutujesz jako specjalista ds. rekrutacji, dyrektor HR czy prezes firmy, istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że to nie Ty będziesz na co dzień pracował z osobą, którą właśnie rekrutujesz. Dlatego pamiętaj, aby w proces rekrutacyjny angażować hiring managerów – bezpośrednich przełożonych albo osoby, które będą na co dzień współpracować z kandydatem, którego poszukujesz. To oni w największym stopniu znają potrzeby swojego zespołu, a także będą później tym zespołem zarządzać. Ich udział pozwoli Ci nie tylko zweryfikować kandydata pod kątem merytorycznym, ale także zadecydować, czy będzie pasować do zespołu, gdzie rekrutujecie.

Obraz zawierający stół, siedzi, mężczyzna, osoby

Opis wygenerowany automatycznie

To tylko niektóre z wskazówek dotyczących prowadzenia rekrutacji. Dla tych, którzy z niejednego rekrutacyjnego pieca chleb jedli – pewnie oczywiste, dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z HR – must have. Jednak bez względu na to, na jakim etapie wtajemniczenia w procesy rekrutacyjne jesteś, stosuj te 4 zasady, a z pewnością łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedniego kandydata.